logo

12 gru 2016

Jak działają urządzenia wielofunkcyjne? Skanowanie i druk

Urządzenie wielofunkcyjne będzie w stanie zastąpić nam drukarkę, skaner, kopiarkę a niekiedy także faks.

Jak producentom udaje się zmieścić tyle funkcji w jednym urządzeniu?

Przed kilkoma laty mieliśmy zasadę, że do drukowania jest drukarka, do skanowania skaner. Urządzenia wielofunkcyjne albo znajdowały się w punktach ksero albo w filmach. Kombajny były czasami bardzo duże i kosztowały tyle co mały samochód, a więc domowy użytkownik nie miał możliwości, by sobie na nie pozwolić. A dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ taki sprzęt kupimy już za nieco ponad 100 złotych. Będzie on dla nas drukował, skanował i kserował. Nie ma wiec w tym nic dziwnego, że taki sprzęt praktycznie każdy ma w swoim domu.

Jakie możliwości dają sprzęty wielofunkcyjne?

Oczywiście drukowanie. W urządzeniach mamy moduł drukujący taki jak w zwykłej drukarce. W zależności od modelu może być tam element atramentowych albo laserowy. Sprzęt atramentowy ma różne techniki drukowania. Wszystkie urządzenia atramentowe drukują w kolorze, jednak, gdy chodzi o laser można mieć albo sprzęt z drukiem kolorowym albo jedynie monochromatyczny.

Skaner

Skanowanie to kolejna opcja tych urządzeń. Są tam wbudowane skanery płaskie. Na szybie skanera będzie można kłaść kartki, zdjęcia, czasopisma i książki. Urządzenia bez szyby mogą mieć skanery rolkowe, które pozwolą na skanowanie jednej kartki lub stosów dokumentów, ale nie dają możliwości skanowania książek. Wiele modeli z faksem dodatkowo ma system wciągania dokumentów a wiec automatyczny podajnik. Będzie można tam rozłożyć kilka kartek i skanować po kolei. Jeśli chodzi o skany filmów fotograficznych to potrafią wyłącznie urządzenia już powyżej 800 złotych.

Kopiowanie to oczywiście funkcja, która znajduje się we wszystkich tego typu urządzeniach i nie powinno to nikogo zaskakiwać.

Kombajny do biura

Fax

Faksowanie także staje się modne, dlatego nawet takie tanie urządzenia kosztujące około 400 złotych już mają taką opcję. Faksy wysyłać można bezpośrednio z urządzenia ale również z komputera. Dzięki temu będzie można bardzo sprawnie sobie z takim sprzętem radzić. Te urządzenia mają zazwyczaj wbudowaną pamięć, dlatego będzie miejsce na zapisanie numerów jak i tez okazja na zapisywanie odebranych dokumentów. Dzięki temu nie stracimy tej wiadomości nawet gdy w drukarce nie będzie papieru i wydruk się nie wykona automatycznie.

Coraz więcej sprzętów ma także wbudowany czytnik kart pamięci czy port usb i dzięki temu będzie można z nich drukować oraz skanować bez podłączania komputera.

Zobacz również

Sprzęt używany w biurach

Sprzęt, który na chwilę obecną znajduje zastosowanie w biurze to coś więcej niż tylko tradycyjne ksero. Dzisiaj takie urządzenia mają naprawdę doskonałe wyposażenie, przez co mają o...