logo

17 kwi 2022

Przestrzenie coworkingowe dla studentów: Plusy i minusy

Przestrzenie coworkingowe zaczęły zyskiwać popularność ponad 10 lat temu. Około 20 lat temu istniały tylko kluby komputerowe, do których można było przyjść pograć w gry, odwiedzić forum, zrobić research i sprawdzić pocztę. Później przekształciły się one w wygodne kluby z herbatą, kawą, przekąskami, pufami na podłodze itp. Większość z nich nie musi oferować żadnych komputerów - użytkownik przychodzi z własnym. Coworking to zupełnie nowy system nauki, pracy i komunikacji. Wiele małych zespołów it zdecydowało się zrezygnować z wynajmowania standardowych biur i zaczęło pracować w coworkingu, wynajmując kilka stolików lub osobne pomieszczenie. Stało się to popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla wielu zespołów, a także, jak wszystko, co nowe i popularne, wpłynęło na życie studentów. W tym artykule chcemy opowiedzieć o wadach i zaletach przestrzeni coworkingowych dla studentów. Czy wszystkie kampusy powinny je mieć? Czy studenci powinni częściej korzystać z publicznych/komercyjnych przestrzeni coworkingowych? Czy przestrzenie coworkingowe pomagają w skupieniu się na nauce, czy wręcz przeciwnie - wiąże się z nimi zbyt wiele szkodliwych czynników rozpraszających? Przejdźmy teraz do sedna sprawy.

Zalety przestrzeni coworkingowych dla studentów

Wciąż wahasz się, czy wypróbować tę nową przestrzeń coworkingową za rogiem? Oto kilka "za", które pomogą Ci podjąć tę decyzję.

Zmiana scenerii. Zawsze miło jest pozwolić swojemu mózgowi pracować w nowym otoczeniu, ponieważ pomaga to w uzyskaniu świeżych pomysłów, zainspirowaniu się innymi ludźmi i zaczerpnięciu świeżego powietrza nawet w drodze. A tak w ogóle, to kiedy ostatni raz opuściłeś swoje mieszkanie?

Nowi ludzie. Tak, zazwyczaj w centrach coworkingowych ludzie nie komunikują się zbyt często, ponieważ przychodzą tam do pracy. Mimo to są tam stoiska z kawą i wodą, jest kuchnia lub jakaś część rekreacyjna, gdzie można poznać nowych ludzi, nawiązać kontakty, które mogą być pomocne w nauce teraz i w pracy później.

Lepsze WiFi. Czasami połączenie z Internetem po prostu nie wystarcza. To bardzo irytujące, gdy komputer się zacina i nie można wygodnie pobrać potrzebnych plików. Pójście do przestrzeni coworkingowej to kolejny dobry sposób na pozbycie się takich problemów na dobre. Można nawet zaplanować konkretną pracę, która ma być wstępnie wykonana w coworkingu. Można tu również skorzystać z dodatkowych usług, takich jak drukarki, skanery itp. Wątpimy, aby współcześni studenci kupowali te rzeczy do użytku domowego, a czasami są one naprawdę potrzebne.

Wady przestrzeni coworkingowych dla studentów

Skoro wszystko wygląda i brzmi tak jasno i lśniąco, dlaczego nie wszyscy studenci wybierają coworking dla swoich studiów?

Rozproszenie uwagi. Wszystko zależy od szczęścia w danym dniu. Jednego dnia jest miło i cicho, innego przychodzisz i przez cały dzień musisz słuchać rozmów innych osób, hałasu, grup dyskutujących o czymś itp. Przestrzenie coworkingowe nie są też statyczne. Nawet gdy nie ma hałasu, ktoś się kręci, robi kawę, korzysta z pomocy wifi itp. Jeśli łatwo się rozpraszasz, może to być naprawdę trudne środowisko dla Ciebie, aby skoncentrować się na nauce.

Musisz przestrzegać zasad. W tym samym miejscu przebywają dziesiątki osób, więc nie możesz robić rzeczy, które robiłbyś w domu - dzwonić we wspólnej przestrzeni, włączać muzyki itp. To naprawdę rozprasza uwagę i jest brakiem szacunku dla innych. Istnieją także zasady korzystania z innych pomieszczeń wspólnych oraz dodatkowe ograniczenia dotyczące COVID-19.

Należy przyjść przygotowanym. Notatnik, ładowarki, słuchawki, dodatkowe słuchawki, notatnik, długopisy, może własny kubek, coś do jedzenia, jeśli nie przepadasz za przekąskami z automatu, jakaś dodatkowa bluza z kapturem na wypadek, gdyby zrobiło się zimno itp. W pewnym momencie może się okazać, że pakowanie całego plecaka tylko po to, by uczyć się w miejscu, które nie jest domem, jest bardzo irytujące. Wybór należy więc ostatecznie do Ciebie.

Jak zwiększyć swoją produktywność na studiach

Ostatecznie przestrzenie coworkingowe to tylko narzędzia. Nie są one wartościowe same w sobie, są wartościowe jako terytorium i szereg funkcji, które pomagają studentom w realizacji ich celów. Jednym z takich celów jest oczywiście produktywność - możliwość radzenia sobie z zadaniami wystarczająco szybko, oddawania prac na czas i nie męczenia się po drodze. Jak już wspomnieliśmy, coworking jest zdecydowanie na czele listy narzędzi, które to umożliwiają. Czy można wymienić więcej?

Odpowiedni plan nauki. Zbyt wielu studentów nie ma odpowiedniego planu nauki. Kiedy zaczyna się semestr, wydaje im się, że tym razem, bez względu na wszystko, poradzą sobie ze wszystkimi zadaniami na czas, będą się uczyć dzień i noc, nie będą oglądać na okrągło Netflixa i HBO, i zawsze będą woleli dobrą noc z podręcznikiem niż szaloną noc z przyjaciółmi. Jak można sobie wyobrazić, nigdy tak się nie dzieje i plan zostaje zrujnowany. Lepiej jest dążyć do realizacji nieidealnego planu.

Delegowanie zadań. Inną możliwością zwiększenia swojej produktywności jest zlecenie części zadań ekspertom, zwracając się do niezawodnego serwisu piszącego eseje, np. SmartWritingService. Tylko od Ciebie zależy, jaką strategię zastosujesz - możesz skupić się na najciekawszych i najważniejszych zadaniach, a drobne rozproszenia przekazać profesjonalnym pisarzom. Możesz zlecić wykonanie najbardziej wartościowych zadań, a otrzymane w ten sposób prace wykorzystać jako wzory do dalszej pracy. W każdym razie, dzielenie się obowiązkami pisarskimi z profesjonalistami może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojej produktywności.

Wyraźne widzenie celów. Nie możesz iść do przodu, jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie jest ten cel. Szalony perfekcjonizm to tylko kolejna forma prokrastynacji. Trzeba umieć iść na kompromis i planować zgodnie z głównym celem. Wielu uczniów chce osiągnąć wszystkie cele w tym samym czasie, a to raczej nie pomaga w ich przypadku.

Mamy nadzieję, że te wskazówki dotyczące produktywności oraz wskazówki, jak efektywniej korzystać z przestrzeni coworkingowej dla studentów, pomogą Ci w osiągnięciu celów edukacyjnych w tym roku.

Zobacz również